İyi Bir Aydınlatma

Ev Aydınlatma
Günümüz ekonomisinde insanlar kendilerine yakın şeylere yatırım yapmaya meyilliler özellikle evlerine. Bunu yapabilmenin bütçeyi sarsmayan ve en kolay yollarından biride aydınlatmadır: Yapılacak doğru aydınlatma sadece bir aydınlık problemini çözmeyip bir de hayat kalitenizi yükseltecektir.

Mesela tavana asacağınız çarpıcı bir avize, dış aydınlatma ile evinizin vurgulanması, veya basit bir şekilde prize takılmış dekoratif bir masa lambası, aydınlatma dekoru tamamlamaktan başka evinizin değerini de arttırır, bir atmosfer yaratır, kendi stilinizi anlatabilmeye yarar. Aydınlatmanın ev sahipleri için en  ekonomik yatırım olmasının nedeni, büyük tadilat masrafları edinmeden büyük değişiklikler yaratabilmesidir. İnsanlar evlerini hayatın günlük zorluklarından kaçılan bir liman olarak görürler. Doğru düşünülmüş bir aydınlatma konfor verici bir ton yaratır.

Aydınlatma ayrıca çok işlevseldir: Küçük bir odayı geniş bir oda gibi veya büyük bir odayı çok samimi kılabilir. İşte doğru ışığı seçebilmek için bir kaç ipucu:

*Odanın boyutlarını dikkate alın. Showroom a gelirken aydınlatılacak odanın varsa bir resmini veya en azından ebatlarını yanınızda getirmeniz, profesyonellerin sizi doğru yönlendirebilmesi açısından önemlidir. 
*Aydınlatmadan ne etki almak istediğiniz sorgulayın? Bütün odayı mı aydınlatmak istiyorsunuz, özellikle bir noktaya dikkat çekmek mi, veya bir alana ışık efekti vurgulamak için mi?
*Dizaynda kalite ve ustalık arayın. Unutmayın ki aydınlatma odada gün boyu kapalı olduğunda bile gece yandığındaki kadar güzel gözükmeli. 

Temel Aydınlatma
Evinizi aydınlatmak için beraber çalışan üç temel aydınlatma tipi vardır: Genel, Görev ve Vurgu. İyi bir aydınlatma planı, bu üç şekli birleştirerek, fonksiyon ve stile uygun, bir alanı aydınlatmaktan geçer.

Genel Aydınlatma
Genel Aydınlatma bir alanın baştanbaşa ışıklandırılmasıdır. Çevre aydınlatma olarak ta bilinen, genel aydınlatma konforlu derecede bir parlaklık yayar, bireyin görme kapasitesini yüksek tutar ve güvenli bir şekilde yürüyebilmesini sağlar. Bu avize, tavan veya duvar armatürleri, gömme veya ray sistemli aydınlatma ve bahçenize yerleştireceğiniz fenerlerle tamamlanabilir. Güneş ışığının yerini alabilecek temel aydınlatma formu olan genel aydınlatma evinizi ışıklandırmak için önemli bir esastır...

Görev Aydınlatma
Görev aydınlatma, okuma, dikiş, yemek yapma, ev ödevi, hobiler, oyunlar, ajandanızın kontrolü gibi spesifik görevleri gerçekleştirme de yardımcı olur. Bunu gömme ve ray sistemi, sarkıt aydınlatma sağlayabilirsiniz. Göreve göz kamaştırıcı olmaktan ve gölgelerden kaçınmalı ve göz yorgunluğun önleyecek kadar parlak olmalıdır.

Vurgu Aydınlatma
Görsel bir ilgi yaratarak odanızda bir drama estirir. Dekorasyon şemasının bir parçası olan vurgu aydınlatma, resimlere, bitkilere, büstlere ve buna benzer diğer uygun estetik dekorlara noktasal aydınlatma sağlar. Bu sisteme, duvarınızın dokusuna, kumaşına veya dış mekan mimarisine dikkat çekmek için de yer verilir. Vurgu aydınlatma, odaklama noktasında, etrafındaki genel aydınlatmanın üç katı kadar bir ışığa ihtiyaç duyar. Bu tür bir aydınlatma ray sistemleri, gömme (sıva altı), veya duvar aplikleri tarafından uygulanır.

Ev Ofis Aydınlatma
Bir ev-ofis aydınlatırken, konforlu, sert kontrastlardan uzak ve parlaklıkla rahatsız etmeyen bir ortam yaratmak uygun olacaktır. Okuma, yazma ve bilgisayar kullanımı için görev aydınlatmaya, etrafı aydınlatmak için genel aydınlatmaya ihtiyacınız olacak. Dilerseniz değer verdiğiniz objeleri vurgu aydınlatma ile öne çıkarabilirsiniz.

NEONEON led floresan tüple donanmış veya led panel armatürle, iyi dağılmış bir genel aydınlatma sağlayarak, ihtiyacınız olan bol ışığı size temin edecektir. Bu tip bir aydınlatma çalışma masasında var olan gölgeleri de yok edecektir. Led floresan tüp armatürü kafanızın sağ ve sol üstüne yerleştirirseniz ışığın omuzunuz üstünden gelmesini sağlayarak gözünüzü rahatsız etmeden çalışma ortamı yaratmış olursunuz.
Bürolardaki Resimler, haritalar, mesleki sertifikaları, veya göz alıcı bir bitkiyi ray sistemi kuracağınız bir NEONEON led spotlarla aydınlatarak bu objelere dikkati çekebilirsiniz.
Ayarlanabilir masa lambası klavyeye ve yazı masasına ilave bir aydınlatma sağlayacaktır. Bu lambayı bilgisayar ekranında yansıma yapmayacak şekilde koyabilirsiniz.

Tuvalet Aydınlatma
Tuvalette, tıraş olmak, giyinip kuşanmak ve makyaj yapabilmek için aynı düzeyde, gölgeden yoksun bol ışığa ihtiyacınız olacak. Küçük tuvaletlerde, ayna lambası bütün mekanı aydınlatmaya yeterli olacak, fakat büyük tuvaletlerde genel aydınlatma için ek olarak tavan tipi led armatürler de gerekecektir.
Küçük aynalar için, her iki tarafına yerleştirilecek dekoratif led aplikler yüzünüzün iki tarafını da eşit derecede aydınlatacaktır. Aynanın üstüne daha uzunca monte edilecek bir led aplikte işinizi çözecektir. Led downlight armatürlerin ışığı tuvaletiniz için uygun olan ortamı sağlayacaktır. Bu alanlarda sıcak beyaz ışık tonlarını seçmeniz tavsiye edilir.
Tiyatro tipi sıra led spot ampullerle, tuvaletinizde, ünlü film yıldızlarının soyunma odasında kullandığı mükemmel ışığı yakalayabilirsiniz.
Küvet ve duş gibi daha kapalı alanlar, tavandan, korumalı nemli yer gömme led spot veya downlight armatürlerle yeterli derecede aydınlatılabilir. Bu tip downlightlar saunalar ve jakuzilerde de kullanıla bilir.

Bahçe Aydınlatma
Dış mekan aydınlatma mülkünüzün daha güzel görünmesini, daha tehlikesiz ve güvenli kılar ve bahçenizde geçirdiğiniz zevkli saatlerin çoğalmasını sağlar.
Ayrıca aydınlatma ile evinize yapacağınız yatırım, evinizi değerlendirerek size bu yatırımı fazlasıyla karşılayacaktır. İyi aydınlanmış bir ev girişi, konuklarınızı karşılar ve onlara değer verdiğinizi gösterir. İki tarafına yerleştireceğiniz dış mekan duvar led aplikleri evinize sıcak, davet eden bir görüntü kazandırırken, girenlerin emniyetini sağlayacaktır. Verandanın altına veya başka herhangi bir çıkıntıya, Neoneon led sarkıt aydınlatma ürünlerinden seçebilirsiniz.
Arka giriş veya yan girişlerde kapı kilidinin bulunduğu yöne yerleştirilecek tek bir bahçe led apliği yeterli olacaktır. Enerji tasarrufunu sağlamak için, dış mekan armatürlerde Neoneon led armatürler kullanmanız yeterli olacaktır. Gece garajı kullanan aile bireylerinin güvenliği ve emniyeti için, garajın ön yüzüne bir duvar led armatürü monte edebilirsiniz. Led malzemeyle donanmış armatürler, daha iyi ışık verip, daha uzun ömürlü olurlar. Ayrıca dış mekan için mevcut olan fotoseller neoneon led armatürlerinizde uyumlu çalışıp aydınlatma armatürleriniz gece kendiliğinden aydınlatıp günün ilk ışıklarında söndürerek, uzun ömür ve enerji tasarrufu sağlayacak hem de siz uzaktayken güvenlik temin edecektir. Artı bir güvenlik için, evinizin karanlıkta kalabilecek her köşesini Neoneon led armatürlerle aydınlatın. Düşük enerji harcamalarından dolayı bütçenizi zorlamayacaktır. Ayrıca enerji tasarrufu sağlamak amacıyla, monte edeceğiniz hareket veya ısıya duyarlı sensörler, sadece, herhangi biri yaklaşınca armatürleri devreye sokacaktır. Otomatik bir zamanlayıcı, dış mekan aydınlatmalarınızın bir bölümünü kontrol ederek, onları belirlenen saatte yakıp söndürebilir, diğer taraftan koruma amaçlı aydınlatmaları gece boyunca yanar vaziyette bırakılabilir. Diğer kanıtlanmış ev emniyeti tedbirlerinden biri de ev içinde kullanacağınız zaman saatleridir. Siz evde yokken bile evi meşgul gösterir. Merdivenler, yollar, ve patikalar gece bütün aile bireylerinin ve konukların rahatça hareket edebilmelerini sağlayacak şekilde aydınlatılmalıdır. led bollard bahçe armatürler, yere gömme led armatürler veya led kazıklı bahçe armatürleri yürüyeceğiniz yolu aynı anda çiçek yataklarını, çalıyı veya fundaları aydınlatarak vurgular. Bu tip ürünlerin monte edilmesi kolay olup yerleri basitçe değiştirilerek dış aydınlatmanızı tasarlamanızı sağlar. Yere yakın aydınlatmalar, yanından yol geçen patikaların sınırlarını belirlemek için de kullanılabilir. Katlar, verandalar , ve teraslarda merdiven altları ve bankolarda şerit led veya neo flex led ler kullanarak mekanınızı romantik bir inziva köşesine dönüştürebilirsiniz. Yakındaki bir ağacın dallarına monte edeceğiniz spot aydınlatma da değişik bir atmosfer için çözüm olabilir.Barbekü veya servis alanlarına, güçlü ışıklı armatür yerleştirmeyi tercih edin. Bunun için çatının bitişiğine IP si yüksek bir gömme led aydınlatma yerleştirin veya barbekünün arkasındaki parmaklıklara led spot türü bir aydınlatma monte edin.

Raylı Aydınlatma
Bir duvardaki objeleri, duvarın kendisini veya herhangi dikey bir yüzeyi aydınlatmak için ray ve armatürleri sagda gösterildigi gibi yerlestirin.

• Genellikle, ışığın gözleri kamaştırmaması ve objelerin üstünde istenmeyen yansımaları engellemek için armatürler aydınlatılacak alana 30 derecelik bir açıyla yönlendirilmelidirler. Genelde, ışığın yönlendirileceği her bir obje için bir armatür kullanılır.
• Tavanın duvardaki objeden uzaklıgını ("B" den "C" ye) , aşağıdaki tabloda gösterilen şekilde hesaplayın.
• Raylı sistemin ("A" dan "B" ye) duvardan uzaklığını, aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

(Örnek: Tablonun merkezinin tavana uzaklığı 1,5 m. ise tavandaki raylı sistemi duvardan 69 cm. uzakliga kurun)
A'dan B'ye Location cm. olarak
B'den C'ye Distance m. olarak

33 cm - 0,61 m
51 cm - 0,92 m
69 cm - 1,22 m
87 cm - 1,52 m
104 cm - 1,82 m

Duvar Yıkama
Dokusu olmayan yüzeylerde, yaklaşık 2,7mt. yüksekliği olan tavanda rayı duvardan 60cm. ila 90cm. arası uzaklıkta kurmanız gerekir. 2,7m. ile 3,4m. yüksekliği olan bir tavanda ise rayı duvardan 90-120 cm. uzaklıkta kurmanız gerekecektir. Armatürlerin aralıklarını rayın duvardan uzaklığı ile aynı ölçüde tutulmasında yarar vardır.

Duvar Sıyırma
Dokulu yüzeylerde (taş, tuğla, kumaş vs.) etkileyici gölgeler yaratmak için rayı duvardan 15-30 cm. uzaklığa kurun, armatürleri ise eşit aralıklarla ve aşağıya doğru yönlendirirseniz istediğiniz sıyırma etkisini kolayca yaratabilirsiniz.

Vitrin Aydınlatma
Raylı sistem vitrin aydınlatmasında en çok rağbet gören aydınlatma şeklinden biridir. Parlak aydınlatma elde edilmek istenen vitrinlerde metal Halide ürünler tercih edilen ürünler arasındadır. Metal Halide ampullerin, güneş ışığının parlaklığına en çok yaklaşan ampuller olması dolayısıyla vitrinlerinizde gün boyu ürünlerinizin fark edilmesini sağlayacak akşamları ise normal bir gün ışığı kadar aydınlatılacaktır. Nokta efektli aydınlatmalar da ise halopar ampullü ürünler tercih edilebiliyor. Daha detaylı ve isteğinize uygun bir aydınlatma yapabilmek için lütfen bizimle bağlantıya geçin.
Ray aydınlatma armatürleriyle genel aydınlatma da sağlayabilirsiniz. Armatürleri duvara çevirerek veya yönlendirme aydınlatması armatüründen akan ışıkla da mekanınızı istediğiniz şekilde aydınlatabilirsiniz.

Yemek Odası Aydınlatma
Yemek odasında kullanılan avizeler hakkında en sık sorulan soru avizenin masaya uzaklığının ne kadar olması gerektiğidir. Ana ışık kaynağının genel aralığı masadan 78cm-92cm yükseklikte olmalıdır.Işık gücünü istediğiniz atmosferde ayarlayabilmek için bir dimmer kullanmayı düşünebilirsiniz. Aile yemekleri için büyük ihtimalle parlak bir ışık tercih edebilirsiniz. Daha resmi akşam yemeklerinde ise genellikle yumuşak ışık arzu edilir. Odanızın ebadı avize seçiminde büyük bir rol oynar. İşte size odanın boyutuyla avizenin boyutunun tavsiye edilen oranı hakkında yol gösterecek bir kaç ölçü.

Oda
Avize Çapı 3 m.x 3 m.
43 cm - 51 cm
3.7 m. x 3.7 m.
52 cm - 66 cm
4.2 m. x 4.2 m.
60 cm - 77 cm

Çoğu insan yemek odasına seçtiği sarkıtın odanın temasını belirlemesini ister. Gömme led aydınlatma (MR16), seçtiğiniz avizeye ek olarak, masanızın dikkat çekmek için ihtiyacı olan o ekstra etkiyi verecektir. Odaların köşelerine koyacağınız gömme aydınlatma görsel olarak odanın daha büyük gözükmesini sağlayacak ve daha ferah bir ortam yaratacaktır. Avizeyle takım olan led aplikler servis masaları ve büfeleri zekice aydınlatmak için çok iyi bir çözümdür. Aynalarınızı vurgulamakta kullanacağınız led aplikler odanıza derinlik kazandırıp, büfenizin görünümünü daha değerli kılacaktır.

Mutfak Aydınlatma
Mutfak birçok değişik çalışmanın yapıldığı mekan olduğundan, aydınlatmanın önce fonksiyonel sonra da dekoratif olması gerekiyor. İyi dağıtılmış, parlak ve tavanda eşit aralıklarla yerleştirilmiş ışık kaynakları, mutfağınızdaki bütün gölgeleri arındıracaktır. Tavan aydınlatmasının dolaplarınızın içini de aydınlatması işinizi kolaylaştıracaktır. Sıva altı (gömme) led aydınlatmalarınızı yerleştirirken tezgah ve dolapları aydınlatacağından emin olmalısınız.
Çalışma alanlarının 'görev' aydınlatmasına ihtiyacı vardır. Raf altında kullanılan aydınlatmalar mükemmel 'görev' aydınlatmalarıdır. Sıva altı ve sıva üstü led armatürlerinizi de lavabo, yemek masası vs. aydınlatmasında kullanabilirsiniz. Led floresan tüpler çeşitli 'görev' aydınlatmasında kullanılabilirler, örneğin tezgah üstü. Yemek odası olarak da kullanılan mutfaklarda daha dekoratif aydınlatmalar da tercih edilebilir. Genel aydınlatma için kullanılan aydınlatma ile yemek alanı için seçilen dekoratif aydınlatmanın takım olması mutfağınızın görünümü için önemli bir detaydır.

Bayi Giriş
Get Adobe Flash player