LED Nedir?

LED, Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış halidir ve “Işık Yayan Diyot” anlamına gelir. LED elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanı olarak tanımlanabilir.

LED’lerin ortama yaydığı ışığın frekansı, spektrumun görünür ışık bölgesine denk düşer. Bununla birlikte gözle görülemeyen frekansta ışık yayan kızılötesi (infrared,IR) veya morötesi (ultraviole,UV) LED’ler de vardır.

LED’in en önemli kısmı yarı iletken malzemeden oluşan ve ışık yayan LED çipidir. LED çipi noktasal bir ışık kaynağıdır ve kılıf içine yerleştirilmiş yansıtıcı eleman sayesinde ışığın belirli bir yöne doğru yayılması sağlanır.

LED’lerin yaydığı ışık, LED çipi içerisindeki yarı iletken katkı maddeleri ile ilgilidir. LED’in hangi renkte ışık yayması isteniyorsa galyum, arsenit, alüminyum, fosfat, indiyum, nitrit gibi kimyasal malzemelerden uygun oranda yarı iletken malzemeye katkı yapılır (GaAIAs, GaAs, GaAsP, GaP, InGaAIP, SiC, GaN). Böylece LED çipinin istenen dalga boyunda ışıma yapması sağlanır. Örneğin kırmızı renk (660nm) için GaAlAs, sarı renk (595nm) için InGaAIP, yeşil renk (565nm) için GaP, mavi renk (430nm) için GaN kullanılır.   LED çipinde kullanılan katkı maddesine bağlı olarak aynı renkli LED’lerin dalga boyu farklı olabilmektedir. Örneğin InGaAlP katkılı LED 640nm dalga boyunda; GaAlAs katkılı LED 660nm dalga boyunda; GaP katkılı LED ise 700nm dalga boyunda kırmızı ışık yayar.

LED in Gelişimi
Pratik olarak görünür spektrumlu LED lerin geliştirildiği 1962 yılından bu yana LED teknolojisi çok gelişmiştir. Günümüzde LED ürünler enkandesant , halojen, neon, florasant ışık kaynaklarına iyi birer alternatif olmuşlardır. Bu gelişim sürecinin devam ettiği düşünülürse, yukarıda bahsedilen geleneksel teknolojilerin yakın zamanda yerini LED e bırakacağı aşikardır.
LED in gelişimi 3 adımdan meydana gelmiştir. Sırasıyla Kırmızı ILED in bulunması, daha sonra Mavi LED ve Beyaz LED in ortaya çıkması. Kırmızı ve Yeşil LED in gelişimi ise epeyce uzun süre almıştır. Ayrıca o yıllarda geliştirilen bu ürünler monokromatik ışık özelliklerine sahip oldukları için, kullanım alanları oldukça kısıtlı kalmıştır. 1993 yılında Gallium Nitrat malzemesinden üretilen Mavi led in geliştirilmesi ve ardından Süper parlak beyaz LED in gelişimi ile LED Teknolojisinde büyük aşama kaydedilmiştir.. Bu tarihten sonra LED li ürünler hızla günlük hayatımıza girmiş ve geleneksel ışık kaynaklarının yerini almaya başlamışlardır.

LED in Avantajları ve Özellikleri
* Fiziksel darbelere ve şoka dayanıklıdırlar.
* Güvenilir ve stabildirler.
* Uzun ömürlüdürler (100.000 saate kadar ).
* Geleneksel ışık kaynaklarına göre çok daha az enerji tüketirler.
* Yüksek verimli aydınlatma sağlarlar.
* Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliğine sahiptirler.
* Elektromagnetik Girişim ve parazit (HUM) oluşturmazlar.
* Hem Indoor (iç mekan), hem de Outdoor(dış mekan) uygulamalarında rahatlıkla kullanılabilirler.
* Nem ve suya dayanıklıdırlar.
* Tek veya bir çok ışık rengi bir arada kullanılabilir.
* Yüksek parlaklık ve yüksek kontrasta sahiptirler.
* Düşük Güç Tüketimi ve düşük ısı yayılımına sahiptirler.
* Kolay kurulum özelliklerine sahiptirler.
* nS(nano saniye)seviyesinde reaksiyon verme süreleri vardır ve bu hızları ile diğer geleneksel ışık kaynakları ile kıyaslanamaz üstünlüktedir.
* Cıva, kurşun v.b. Ağır metaller içermez, Çevre dostudur.
* Bakıma ihtiyaç duymazlar.
* Küçük boyutlu ve hafiftir.
* Plug-N-Play (Tak ve çalıştır) kolaylığına sahiptirler.

LED in Kullanım alanları

Dekoratif Aydınlatma:
Zengin renk çeşitliliği, kompakt boyutları, sağlamlığı , enerji tasarrufu ve uzun ömrü dekoratif uygulamalar için LED i mükemmel bir ışık kaynağı haline getirmiştir.

Genel ve Ticari Aydınlatma
WLED (Beyaz LED ) Teknolojisinin gelişimi ile Ofis, Ev , Yüksek Binalar, Alışveriş merkezleri gibi Genel Aydınlatma uygulamalarında LED geleneksel ışık kaynaklarının yerini almaya başlamıştır.

Ekran
Ekran ve İşaret Endüstrisinde LED Görsel ekranların Pazar payı hızla artmaktadır. LED Bazlı ekranlar gelişen teknoloji ile hızla daha ekonomik olmakta ayrıca çözünürlükleri artmaktadır.

LCD Backlight
LED in kompakt boyutları, dayanıklılığı, enerji tasarrufu ve uzun ömrü onu LCD Backlight uygulamaları için mükemmel ışık kaynağı haline getirmiştir.

Renk
LED ile RG, RB, GB, AWB(Amber White Blue) , RGB, RGBY Cool White, Warm White, Ultra WArm White ışık renkleri rahatlıkla elde edilebilir. Kontrol kumanda sistemleri ile hareketli renkle elde edilebilir. Ayrıca mavinin farklı dalga boyları ve GB kombinasyonları ile gökkuşağının tüm renklerini elde etmek mümkündür.

Işık Yoğunluğu, Hüzmesi ve Açısı
LED Işığının hüzmesi ve yoğunluğu LED çipin tipi ve kapsül teknolojisine göre rahatlıkla değişebilir. Güç ve kullanılan Lens açıları ile ışığın yoğunluğu ve huzme açısı kolaylıkla ayarlanabilir.

Bayi Giriş
Get Adobe Flash player